REOSTA ÇEŞİTLERİ

Reosta Çeşitleri, Reosta tipleri ikiye ayrılır. Döner reostalar ve lineer reostalar.

DÖNER REOSTALAR

Dairesel reosta olarak da adlandırılırlar; çünkü dirençli elemanı bir daireye benzemektedir. Döner reostadaki dirençli eleman dairesel veya açılıdır. Bu tür reostalarda, kadran döner şekilde hareket eder. Döner reostalar boyutlarının küçük olması nedeniyle lineer sigortalara göre daha fazla kullanılırlar.

LİNEER REOSTALAR

Doğrusal reosta ve silindirik reosta olarak da adlandırılırlar; çünkü dirençli elemanı bir silindire benzer. Bu tip reostalarda da kadran doğrusal bir şekilde hareket eder. Doğrusal reostalar sıkılıkla araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında kullanılırlar.

 

REOSTA SEÇİMİ

Bir uygulama için bir reosta seçerken, akım genellikle güç (watt) değerinden daha önemli bir faktördür.Motor kontrolü için bir reosta kullanıyorsanız, tüm doğru akım motor tiplerinin hız kontrollü olabileceğini; ancak sadece birkaç çeşit alternatif akım motorunun hızının kontrol edilebilir olduğunu bilmelisiniz.  Bu nedenle reostayı doğru tipte bir motorda kullanmak gerekmektedir.

Çoğu reosta, reosta bir tutaç takmanıza izin veren yuvarlak veya düz bir şafta sahiptir.

Küçük boyutlularının bazılarında, reostayı ayarlamanıza izin veren tornavida yuvaları bulunmaktadır.

Reosta devresini açmak veya bağımsız bir devreye erişmek için reostaya bir anahtar bağlanabilir.

Reostalar, açı dönüşünü toplam dönüşün herhangi bir bölümüne sınırlayan sabit veya ayarlanabilir bir tampon ile kontrol edilebilir. Genel olarak bu reosta tipi, devrede her zaman belirli bir direncin olması gerektiği uygulamalarda kullanılır.

REOSTA NERELERDE KULLANILIR

Veriminin çok yüksek olmaması ve çok enerji tüketmesi gibi sebeplerden dolayı son yıllarda kullanım alanı azalıp yerini anahtarlayıcı elektronik cihazlara, yarı iletken elemanlara, trimpotlara bıraksa da reosta halen bazı uygulamalarda kullanılmaktadır.

  • Reosta genellikle yüksek gerilim veya akımın gerekli olduğu uygulamalarda kullanılır.
  • Loş ışıkta reostalar ışığın yoğunluğunu değiştirmek için kullanılır. Reostaların direncini arttırırsak, elektrik akımı ampulden daha az akar ve ışık parlaklığı azalır. Benzer şekilde, reostaların direncini azaltırsak, elektrik akımı ampulden daha fazla akar ve ışık parlaklığı artar.
  • Reostalar, bir radyonun sesini artırmak veya azaltmak ve bir elektrik motorunun hızını artırmak veya azaltmak için kullanılır.
  • Elektrikli sobaların sıcaklık ayarının yapıldığı düğmelerde kullanılır. Rezistansı olan ve sıcaklığın artırılıp azaltılması gerektiği mutfak aletlerine benzer tüm uygulamalarda kullanılır.
  • TV, radyo gibi cihazlarda sesi artırıp azaltmak için kullanılır.
  • Laboratuvarlarda etalon direnci olarak kullanılır.
  • Köprü metodlu direnç ölçümlerinde kullanılır.
model

Reosta Standart Boyutlar

bir B C D ve F
Cevap 1 45 31 8 12 16 6
Reosta 2 56 38 8 13 19 6
Cevaplar 3 85 50 18 11 25 8
Cevap 4 135 60 18 16 40 8
Cevap 5 200 80 30 25 80 10
REOSTA TEKNİK BİLGİLER:

Standart Direnç Töleransı: +/- %8
Maksimum Sürekli Hizmet Sıcaklığı: 200°C
Kaplama Direnci: 400°C Sıcaklıkta 106 – 107 Ohm /cm
Mil Dönüş Açısı: 0-285/320°
Test Voltajı: 1000V

Reosta; 5 farklı modelden oluşan güç potansiyometreleri üretiminde gövdeleri, yüksek ısıda pişirilmiş porselenden oluşur. Wattlı dirençlerde olduğu gibi, güç potansiyometrelerinin sarımını gerçekleştiren makineler ısının yüzeye düzgün dağılımını ve tel geriliminin her noktada sabit oluşunu sağlar. Kapalı daire sarım yöntemi ile 13mm ila 480 mm arası gövdeler üzerine sarım yapılabilmektedir. Güç potansiyometrelerinin dış yüzeyini kaplayan özel izolasyon malzemesi 1000 C sıcaklığa dayanıklı olup, bu koruyucu tabaka potansiyometre elektrik izolasyonunu ve ısı oluşumu sonucu rezistans tellerinin genleşerek düzenin bozulmasını önler.

Reosta - Potansiyometre