REZİSTANS

Rezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir üründür. Rezistansların içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır. RezistanslarRezistans, başta ısınma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanılan malzemeye ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılan rezistanslar, gelişen teknoloji ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin aynalara ısı verilmesiyle beraber rezistanslı aynalarda buharlaşma gibi bir sorun yaşanmamaktadır.

1. REZİSTANS İMALATI

Rezistans İmalatı, Rezistansın çalışma prensibi oldukça basit bir mantığa ve akabinde matematiğe dayanmaktadır. Örneğin elektriğin hangi oranda ısıya dönüşeceğinin hesaplanması sonucunda ısıtıcı cihazlar için bir direnç tespit edilmekte ve cihazın üretiminde bu niteliğe hizmet edecek materyaller kullanılmaktadır.

2. REZİSTANS ÇEŞİTLERİ

Rezistans Çeşitleri, Birçok sektörde kullanılan ve elektrikli ısıtıcı aletler için olmazsa olmaz olarak bilinen rezistanslar, kullanılacak olan makine ya da cihazlara göre de farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu nedenle kullanılacak olan cihazlara uygun şekilde üretilmektedir. Rezistanslar genel olarak nikel bazlı veya demir bazlı olarak üretilmektedir.

3. REZİSTANS NEDİR

Rezistans Nedir, Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine verilen genel isimdir. Rezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir üründür. Rezistansların içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır. Rezistans, başta ısınma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda oldukça önemli bir yere sahiptir.

4. DİRENÇ NEDİR

Direnç Nedir, Direnç genel anlamda, “bir güce karşı olan direnme” olarak tanımlana bilir. Elektrik ve elektronikte direnç, iki ucu arasına gerilim uygulanan bir maddenin akıma karşı gösterdiği direnme özelliğidir. Devrede akıma karşı bir zorluk göstererek akım sınırlaması yapar. Elektrik enerjisi direnç üzerinde ısıya dönüşerek harcanır. Kısaca; elektrik akımına gösterilen zorluğa DİRENÇ denir. Direnç“R” veya “r” harfi ile gösterilir.

5. REOSTA NEDİR

Reosta Nedir, Elektrik akımının yeğinliğini azaltıp çoğaltmaya yarayan aygıt. Reosta direnci el ile artırarak veya azaltarak elektrik akımını kontrol etmek için kullanılan ayarlı bir dirençtir. Reosta kelimesinin kökeni Yunanca’daki “rheos” ve “statis” kelimelerinden gelmektedir. Bu kelimeler birleştiğinde “akış kontrol cihazı” veya “akım kontrol cihazı” anlamına gelmektedir.

6. SERPANTİN REZİSTANS

Serpantin Rezistans, Isıtıcı yüzeyinden iyi bir ısı transferi sağlayabilmek için Cr-Nİ borulara ısı transferini artırmak amacı ile imal edilmektedir. Montaj kolaylığı açısından gerekli durumlarda ısıtıcının başlarına rakor konulmaktadır. İstenilen boyutlarda ve güçlerde Cr-Ni borulu serpantinli rezistans üretilmektedir.

Rezistans